AYHAN CÖNER

1969 yılında doğan Cöner, ilköğretim ve lise tahsilini İstanbul’da tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini İsviçre’de César Ritz Üniversitesinde Turizm Otelcilik İşletmesi üzerine okudu.

 

Zurich, Lausanne, Paris, İstanbul ‘da Gategourmet USAŞ, DO&CO, Swissotel, Inter-Continental, Hyatt Regency, Brasserie Lipp, Lina’s Café gibi ünlü beş yıldızlı otel, restaurant ve havayolları ikram zincirlerinde Swissotel Zurih’te mutfak ve serviste, Lauanne Palace’ta mahzen ve depo sorumlusu olarak, Brasserie Lipp Zürih’te Servis Şefliği, Swissotel The Bosphorus İstanbul’da ön büro şefi ve ziyafet koordinatörü, Grand Hyatt İstanbul’da Ziyafet Müdürü, Ceylan Intern-Continental İstanbul otelinde ziyafet ve kongre direktörü olarak çalıştıktan sonra Gategourmet USAŞ’ta Executive Management Eğitim programını başarı ile tamamlayarak ticaret departmanında müşteri hizmetleri bölge müdürü olarak yöneticilik basamaklarını tırmandı. Turkish Do & Co firmasında iş geliştirme yaparak havalimanı restaurantların ilk okulu olan Bodrum Şubesi, yeni dış hatlar terminali ihalesi, hukuki süreci ve tüm yiyecek & içecek kuruluşunun proje & işletme yönetimini ele alarak açtıktan sonra sektörde 25 yıla varan tecrübesini aktarmak üzere 2012 yılında AC Turizm & İkram Danışmanlık şirketini kurdu.

 

Yerli ve yabancı yatırımcılara anahtar teslimi restaurant açılışları ve konsept danışmanlığı hizmeti veren Cöner, İstanbul Yiyecek & İçecek Grubu’nda iş geliştirmeden sorumlu olarak İcra Kurulu Üyeliği, Martı İstanbul Otelinin Yiyecek & İçecek İşletme Danışmanlığı yapmıştır. 2016 Yılında eşsiz bir konsept yaratarak Akmerkez bünyesinde Food Court katında 1800 m2’lik bir alanda içinde altı farklı konsept barındıran yiyecek & içecek tesisi Take a Seat’in kuruculuğunu üstlenmiştir.

Eğitim dünyasında 111 farklı ülkeden 6.500 öğrencinin 5 üniversite ve 7 kampustan oluşan konukseverlik okullarının öncüsü “Swiss Education Group” üniversitelerinin Türkiye temsilciliği ve mezunlar başkanlığı görevini yürütmektedir.

 

Profesyonel kariyeri boyunca ciddi eğitimlerden geçen Cöner’in ana başlıklarıyla verdiği eğitimler aşağıda sıralanmaktadır:

• Organizasyonel / Örgütsel Davranış

• Hizmet Sektöründe Boşluklar

• Marka / Kalite / Müşteri İlişkileri ve Tedarikçi İlişkileri

• Proje Süreç Yönetimi

• Yatırım Planlaması ve Bütçelemeler

• Havaalanları / Uçak İkramı ve Otel & Restaurantlarda Yiyecek & İçecek Tasarımı, Hizmeti ve Yönetimi

İle kurumların beklentileri, ihtiyaçları çerçevesinde pazarlama ve strateji eğitimleri ile çeşitli gastronomik eğitimler vermektedir.

Genel eğitimlerin yanında bireysel yaşam koçluğuda yapan Cöner, Gastronomi Turizm, Tarım, Kültür ve Gastronomi alanında aylık yayınlanan elektronik dergi “Apelasyon” ’un Yayın Kurulu üyesidir.

 

AYTAÇ YİĞİTLER

1967 doğumlu Aytaç Yiğitler, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden 1988 yılında mezun oldu. Aynı üniversitenin Para Banka Yüksek Lisans Programı’na devam etti. Kariyerine 1989 yılında Birleşmiş Milletler Teşkilatı’nda diplomat olarak başladı. 1993 yılı itibariyle finans sektörüne adım atarak eğitim, insan kaynakları işe alım ve  hazine projelerinde lider olarak 2000 yılına kadar görev yaptı. Sermaye Piyasaları ve Menkul Kıymetler alanında uygulama kitabı yazdı.

 

2000 yılında aldığı kararla profesyonel çalışma yaşamını bırakarak ARGEDIA Danışmanlık şirketini kurdu. 2008 yılına kadar finans ve ekonomi, insan kaynakları, yönetim ve liderlik, yenilikçilik, iletişim geliştirme, kişisel gelişim konularında eğitimler vermiş, yönetim, liderlik ve kurumsal kültür değişimi danışmanlığını sürdürmüştür. 2009 yılı itibariyle ILM (İngiltere) Liderlik ve Yöneticilik Programları, LCCI Sertifikasyon Programları (İngiltere), TIGNUM (İsviçre) Koçluk Programları, Newyork Dans Akademisi Yönetim Yüksek Lisans programlarını tanıma ve inceleme fırsatı bularak önemli perspektif genişlemeleri kazanmıştır.  2009 itibariyle Türkiye’deki ilk 100 şirketin üst düzey yöneticilerine koçluk ve mentorluk çalışmalarına başlamıştır. Dünya ölçeğinde önemli yenilikçi uygulamalarla koçluk-mentorluk yapmaya başladığından, sektöre koçluk ve danışmanlık alanında hizmetler sunan, kurucusu bulunduğu ve markasını yenilediği ARGEDIA Türkiye ile devam kararı almıştır. Birleşmiş Milletlerde gerçekleştirdiği projeler, UNDP tarafından gelişmekte olan ülkelere girişimci referans proje olarak gösterilmektedir.

 

Günümüzde eğitim/ danışmanlık projelerinde Yönetim Becerileri, Liderlik, Yenilikçilik, Değişim Yönetimi, Müzakere Becerileri, Eğiticinin Eğitimi, Yetkinlik Bazlı Mülakat, Çatışma Yönetimi, Stratejik Planlama, Proje Yönetimi gibi alanlarda katkılarda bulunmaktadır.

 

Ekonomi alanındaki seminerleri ile de Türkiye’de “Ekonomi Okur-Yazarlığı” kavramına katkıda bulunmaktadır. Ayrıca STK’lara yönelik danışmanlıklar da yapmaktadır.

 

Aytaç YİĞİTLER, Greenpeace Akdeniz destekçilerindendir. Spora olan tutkusu yelken alanında Alman WSC sertifikası, Scuba Diving CMAS sertifikasını kendisine kazandırırken, kayak yapmak ve ata binmek önemli tutkularındandır.

 

Bugüne değin yaklaşık 20.000 kişiyle danışmanlık yaparak iletişim kurmuştur.

 

DERYA BABUÇ

1977 yılında İstanbul’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul, lise öğrenimini Bursa’da tamamladı. Marmara Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bölümler Fakültesi İşletme bölümünden 1998 yılında mezuniyeti sonrası Derya Babuç, İstanbul Üniversitesi İşletme Enstitüsü Uluslararası İşletme Sertifika Programına devam etmiştir.

 

İş hayatına Yaşar Holding Pınar Tüketim Malları Pazarlama Key Account Satış Yönetmenliği ile başlayan Derya Babuç, Migros’lardan sorumlu olarak bir yıl bünyede çalıştıktan sonra; Masters Training International’a kurumsal eğitimlerden sorumlu Satış Yönetmeni olarak geçmiştir.  Eylül 2000 de  kurumsal eğitimler satış ile başlayan çalışma sürecine 2002-2005 yılları arasında iletişim, ekip, yönetim eğitimlerinde yardımcı eğitmenlikle devam etmiştir. 2005 den itibaren Masters ve Masters&Mountrain işbirliği ile yürütülen açık hava ve aktivite destekli iletişim ve ekip çalışmalarında eğitmenlik görevini de yürüten Derya Babuç; 2007-2009 yılları arasında Masters Training International’ın Satış Müdürlüğünü, 2009-2010 yıllarında ise Proje ve İş Geliştirme Müdürlüğünü yürütmüştür.

 

2010 Haziran ayında DB Positive Yaratıcı Çözümler ve Proje Yönetimi’ni kuran Derya Babuç; yöneticilik rolünün yanı sıra; kişisel gelişim ve yönetim becerileri alanlarında eğitimler de HR Marketing kapsamında da proje yönetimi gerçekleştirmektedir. Kendisini yemeği, içmeyi, eğlenmeyi, gezmeyi, seyahati, yeni yerler keşfetmeyi, insanları bir araya getiren organizasyonlar düzenlemeyi seven biri olarak tanımlayan Derya Babuç, spor salonunda ağırlık çalışmanın, sahilde uzun yürüyüşler yapmanın ve 1500 parçalık puzzle’ların stres ile başa çıkmada etkili yollar olduğunu iddia etmektedir.

 

EVREN ÇOLAK

Evren Çolak İstanbul’da doğdu.

 

İlk, orta ve lise eğitimini İstanbul’da tamamladıktan sonra üniversite eğitimi için Kıbrıs’a gitti. Babasının hayalleri ve kendi hissettikleri arasında bir yerlerde başlayan Kıbrıs yolculuğu, onun için yeteneklerinin ve yetkinliklerinin gelişimine katkıda bulunan birçok durum ve duyguyu barındırdı. Eğitim almaya başladığı Doğu Akdeniz Üniversitesi İç Mimarlık ve Tasarım bölümünden mezun oldu. Tasarım, onun kendini ifade ediş şeklinin yeni bir formunu olmuştu.

 

Mezuniyetinden sonra hayallerini gerçekleştirmek için gittiği İngiltere’de, “İyi bir tasarım için ilk önce duyguyu keşif etmelisin” cümlesi hayal ve hayat gücünü yeni bir boyuta taşıdı. Tasarımlarında kullanmak üzere çıktığı “duygu arayışı” onu ruhsal ve kişisel gelişimin engin dünyasıyla tanıştırdı. Üniversitelerin sürekli eğitim merkezlerinde düzenlenen sertifika programları ile başlayan “duygu arayışı’” yolculuğu onu daha sonra özel bir eğitim merkezinde ( Beden Dili, İnsan Davranışı, İletişim, İlişki Kurma, Bilişsel Düşünce, Algı vb.) çalışmaları almaya kadar götürdü. Bilginin, deneyimlenmeden tam olarak algılanamayacağı tezinden yola çıkarak, arayışı sırasında topladığı ve kazandığı deneyimleri duygu arayışında kullanmak üzere paylaşımlar yapmaya başladı.

 

Başta Londra olmak üzere tüm İngiltere’de; banka çalışanlarından,  restoran işletmecilerine, ürünlerini doğru pazarlara ulaştırmak isteyen yerel çiftçilerden, farklı ülkelerle ticaret yapmayı amaçlayan iş adamlarına, eğlence sektörü görevlilerinden, her gün insanlarla iletişim içinde olan kamu personeline kadar birçok kişi ile paylaşımlarda  bulundu.

 

Türkiye’ye kesin dönüş yaptıktan sonra arayışı kendi içerisinde farklı bir boyut daha kazandı. Evren Çolak, çok uzun zaman ayrı kaldığı kültür, samimiyet, değer , birlik ve aidiyet duygularını irdelediği eğitimlerin yanı sıra Türkiye'de ilk olarak uygulanan Algı ve Algı Yönetimi, Güvenli Duruş ve Davranış eğitimlerinin ve 'İçinde Mutluluk Var' paylaşımının eğitmenidir.

Ayrıca kişisel gelişim, beceri geliştirme eğitimleri vermekte ve anlattığı yaşamdan küçük hikayeler ile bu çalışmalarını desteklemektedir.

 

“İnsan, yaşamının her anında yeni bir duygu algılayarak, arayışının yönünü buna göre düzenliyor” fikrinden yola çıkarak kendi arayışını ve algısını Anadolu Üniversitesi Felsefe bölümünde, The University of Queensland sürekli eğitim merkezinde ve Isha Foundation’da aldığı eğitimlerle oluşturmaya devam ediyor.

 

Evren Çolak’ın 2016 yılında İnkilap’tan yayınlanan Evrenden Mesajınız Var İçinde Mutluluk Var kitabının yazarıdır.

 

KEREM ŞENOĞLU

1965 yılında doğan Şenoğlu, ilköğretim ve lise tahsilini İstanbul’da tamamladıktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliğinden mezun olmuştur. Kariyerine Alarko Doğalgaz A.Ş de Maliyet Kontrol ve Bilgi İşlem Şefi olarak başlayan Şenoğlu teknik eğitimler ile başlayan eğitmenlik kariyerine BMW Borusan Otomotiv’de Eğitim Şefi, Has Otomotiv A.Ş ve Mengerler Otomotiv A.Ş de Satış Sonrası Hizmetler Müdürü, Volvo Volcar A.Ş de Satış Sonrası Hizmetler Koordinatörü olarak sürdürmüştür. Bu bünyelerde tüm teknik eğitimlerin yanı sıra ürün, davranış ve yönetim eğitimleri, otomotiv gruplarında satış ve satış sonrası hizmet eğitimleri vermiştir.

 

2006-2010 yılları arasında Citroen Baylas Otomotiv A.Ş de Eğitim Müdürü olarak görev alan Şenoğlu, Masters Training International, PDR Group A.Ş ve Kural Dışı Eğitim ve Danışmanlık’ta eğitmen olarak yer almış, Satış ve Pazarlama, Ürün ve Marka Yönetimi eğitimlerinin yanı sıra yönetim alanında Yönetim Becerileri, Proje Yönetimi, Çatışma Yönetimi, Problem Çözme eğitimleri vermiştir. Temmuz 2011 itibari ile DB Positive bünyesine katılan Kerem Şenoğlu özellikle proje bazlı çalışmalarda Satış ve Pazarlama, Yönetim Becerileri, Yönetim Koçluğu ve Kurumsal Koçluk eğitimleri vermektedir.

 

Profesyonel iş hayatı sürecinde yurtiçi ve yurt dışında gerçekleştirilen eğitimlerde katılımcı olarak da yer alan Şenoğlu, kişisel gelişimini NLP alanında yoğunlaştırmıştır. BMW bünyesindeyken İngiltere’de katıldığı Yönetimsel NLP eğitimini daha sonra ilave modüller olan Kadın Erkek İlişkileri, İletişim, Özsaygı ve Özdeğer, Kendinle Yüzleşme, Psiko-Kinesiyoloji, Doğru Karar Almak modülleri ile destekleyen Şenoğlu Nlp  eğitimi de vermektedir

 

Yönetim ve satış eğitimlerinin yanı sıra beceri geliştirmeye yönelik; Eğiticinin Eğitimi, Etkili Sunuş, Müzakere Becerileri, Zaman Yönetimi, Zor Kişilerle Başa Çıkma eğitmenin en yoğun verdiği eğitimler arasındadır. Psikoloji, felsefe ve kuantum fiziği ile ilgilenen Şenoğlu, iyi derecede İngilizce ve Almanca bilmekte, İngilizce eğitim vermektedir.

Kerem Şenoğlu Yönetim Danışmanları Derneği (YDD) üyesidir.

 

ÖZGÜR ATANUR

1975 yılında İstanbul’da doğan Atanur, lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünde 1997’de tamamladı.

Yayıncılık kariyerine 1996 – 1998 yılları arasında Nokta Dergisi’nde muhabirlik yaparak başladı ve aynı dergide güncel politika ve sosyal konularla ilgili yazılara imza attı. 1998’de Doğan Burda Dergi Grubu’na ait popüler bilim ve kültür dergisi Focus’ta çalışmaya başladı. Çevirmenlik, editörlük, yazı işleri müdürlüğü yaptıktan sonra 2004 yılında derginin yayın yönetmeni oldu. Aynı dönemde Milliyet Gazetesi bünyesinde projelendirilen HIT Dergisi’nin de yayın yönetmenliğini yürüttü. 2006 yılında Doğan Grubu’nun çocuk ve gençlik yayıncılığında faaliyet yürüten yabancı ortaklı kuruluşu Doğan Egmont’a yayın ve pazarlama departmanlarından sorumlu Yayın Direktörü olarak geçti. Halen bu şirkette yayın ve yöneticilik görevini sürdürüyor.

 

2007-2011 yılları arasından Doğan Yayın Holding Buluşma Toplantıları bünyesinde düzenlenen Yaratıcılık Ödülleri’nde en iyi dergi ve kitap projeleriyle 6 ödüle imza attı. British Council tarafından düzenlenen Yılın En Genç Yayın Girişimcisi 2009 yarışmasında finalist oldu. 30 ülkenin çalışanlarının ve projelerinin değerlendirildiği 2008-2009 Egmont Kids Media Awards gecesinde En Yaratıcı Fikir/İnovasyon dalında ödül aldı.

 

Profesyonel iş hayatı boyunca yurtiçi ve yurtdışı çok sayıda eğitim programına dahil oldu. Doğan Yayın Holding bünyesinde 2003’te İş Hayatında Yaratıcılık Eğitimi, 2006’da Üst Düzey Yöneticiler için NLP Eğitimi; Egmont International bünyesinde üç aşamadan oluşan Young Managers Program 2007 ve Leadership Training 2011 bunlardan öne çıkanlardır.

 

DB Positive bünyesinde Yaratıcı Düşünme, Ekip Çalışması ve Dinamikleri, Bireysel ve Ekipsel Motivasyon olmak üzere satış, pazarlama, kişisel gelişim alanlarında eğitimler vermekte; “Hayatın Ritmi” başta olmak üzere deneyimsel geniş katılımlı özel çalışmalar yürütmektedir. Tiyatro geçmişine de sahip Atanur, 2002’de Doğan Burda şirket çalışanlarından oluşan 24 kişilik DBR Tiyatro Kumpanyası’nın kuruculuğunu ve yönetmenliğini yaptı. Kariyerine paralel olarak müzisyenliğe de devam ediyor, davul ve saksafon çalıyor. İyi derecede İngilizce bilen Atanur, evli ve iki çocuk sahibidir.

 

ÖZLEM KÖKER ÖZDEMİR

Eskişehir doğumlu olan Özlem Köker Özdemir, lisans eğitiminde İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik, Reklam ve Halkla İlişkiler bölümünü, takiben Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otelcilik bölümünü bitirmiştir. Marmara Üniversitesi İşletme Anabilim dalında, İşletme Yüksek Lisansı(MBA) yapmış, Boğaziçi Üniversitesinde Metro Grup Yönetim Akademisinde Perakende Yönetimi ve Mağazacılık alanında PPHD eğitimini tamamlamıştır.

 

Profesyonel iş yaşamına Prometheus Danışmanlıkta Eğitim ve İnsan Kaynakları Danışmanı olarak başlayan Özdemir, sırasıyla Favori Kuyumculukta Reklam ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, Trakya Üniversitesi Satış Yönetimi ve İşletmecilik, Turizm ve Otelcilik bölümlerinde Öğretim Görevliliği, Toyotasa Trakya Bölgesi Satış Müdürlüğü, Doğan Holding’te Eğitim, Kalite ve İletişim Sistem Danışmanlığı, Hürriyet ve Milliyet İnsan Kaynakları Gazetelerinde İş Yaşamı Editörlüğü, Oyak Büyük Mağazacılıkta ( OYPA )  Eğitim ve İnsan Kaynakları Yöneticiliği, Metro Grup Türkiye’de İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü ve ardından Dixons Group Türkiye operasyonunda İnsan Kaynaklarından Sorumlu İcra Kurulu Üyesi olarak görev almıştır.

 

Bugüne kadar profesyonel iş yaşantısında İnsan Kaynakları, Eğitim Yönetimi, İletişim ve Yönetim alanında çeşitli seminer ve konferanslara konuşmacı/eğitmen olarak yer almıştır. Aynı zamanda akademik kariyerini stratejik yönetim alanında tamamlayan Özlem Köker Özdemir, yönetici koçu olarak da çalışmakta ve 20 yıllık çalışma hayatı deneyimini yaşayarak öğrenme modellerine uygulamaktadır. Farklı şirketlerdeki ve eğitim kurumlarındaki seminerlerine ve eğitim programlarına profesyonel iş yaşantısından 25.000 üzerinde çalışan/ yönetici / girişimci ve üniversite öğrencisi katılmıştır. Profesyonel olarak çalıştığı üç ayrı şirkette de şirket akademilerini kurmuş ve yönetmiştir. Eğitimi hayat felsefesi olarak benimseyen Özdemir, mesleki yayım organları ve sivil toplum kuruluşlarının yayınlarında İnsan Kaynakları, Pazarlama ve İletişimle ilgili köşe yazıları yazmıştır. “Hizmet İçi Eğitim Teknikleri ve Başarılı Eğitmen Yetkinlikleri” ve “Genç İşgücü’nün Yapısal Analizi”  üzerine iki ayrı konuda akademik çalışması, Marmara Üniversitesi çalışmalarında  “Stratejik Yönetim - Kurumsal İletişim – İnsan Kaynakları” alanlarında 3 araştırma ve 5 makalesi yayımlanmıştır.

 

Amatör olarak hobi balıkçılığı, portre fotoğrafçılık, tiyatro, dans ve takı tasarımı ile ilgilenen eğitimcinin, 11 yıllık oyunculuk deneyimi bulunmaktadır. Ayrıca öğrencilik yıllarında yerel-ulusal radyo ve televizyonlar kanallarında muhabirlik, editörlük,  spikerlik, sunuculuk ve seslendirme yapmıştır, seslendirme çalışmalarına amatör olarak devam etmektedir.

 

2012 Aralık itibari ile DB Positive bünyesine katılan Özlem Köker Özdemir evli ve iki çocuk annesidir.

SİBEL YILDIZBAŞ

1970 yılında doğan Sibel Yıldızbaş İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümünden 1991 yılında mezun olmuştur.Sibel Yıldızbaş, 1988 yılında Günaydın Gazetesi’nde muhabir olarak başladığı meslek hayatına, 1991-1995 yılları arasında Hürriyet Gazetesi’nde muhabir olarak devam etmiştir.  1995 yılında üstlendiği Mef Okulları Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nü 1992 yılına kadar sürdürmüş, 1999-2002 yılları arasında PRO İletişim Danışmanlığı kurumunda – Medya Direktörü olarak yer almıştır.

 

Kariyerine 2002-2006 yıllarında SU PR Halkla İlişkiler’de genel koordinatör olarak devam eden Sibel Yıldızbaş; 2006 yılında kendi şirketi olan +2 İletişim’i kurmuş aynı zamanda İstanbul Akademi bünyesinde 2007-2008 Medya Eğitim Dersleri vermiştir

Abbott İlaç, AON Benfield Sigorta ve Reasürans, Gaya Gayrimenkul Geliştirme, Element Eğitim Teknolojileri, Witt İstanbul Suites, Q Jazz Bar, Veet Epilatör, Sassoon Saç Şekillendirici Ürünleri, MarinaVista Alışveriş Merkezi Mersin, XINT, Odak Kurumsal Gelişim Hizmetleri, Öksüzoğulları Züccaciye, Anadolu Motor – LS Traktör, Bilmed – Bilkent Mezunları Toplantıları, General Mobile – DSTW1, Clara Amram – “Claritas Way” Kitap tanıtımı, Singer – “Haute Couture Bebekler” Sosyal Sorumluluk Projesi vb.. gibi pek çok projede yeralmıştır.

 

DB Positive bünyesinde Medya ve Medya Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Gençlik Pazarlaması, İletişim, Müşteri İlişkileri ve İletişim, Halkla İletişim vb konularda eğitimler vermekte, DBHR Agency bünyesinde gerçekleştirilen projelerin PR ve Halkla İlişkiler sürecini yönetmektedir.

 

Özyeğin Üniversitesi’nde 10.000 Kadın Girişimci Sertifika programı çerçevesinde eğitmen olarak da yer alan Sibel Yıldızbaş; pek çok sosyal sorumluluk içerikli çalışmada da görev almaktadır.

Evli ve bir kız çocuk annesidir.

 

TANFER DİNLER

Tanfer Dinler bir çiftçi ve sosyal girişimci olarak bu topraklarda yaşayan, köy köy dolaşarak yarattığı kolektif bilinçle çiftçiler ve köy kadınları için uyguladıkları projeleri, AB ülkelerinde eşdeğeri olmayan Tarım Sigortaları Havuzu TARSİM'i, eşiyle birlikte kırk yıldır yürüttüğü köy çocukları eğitim projelerini anlatan Tanfer Dinler, 28 yıldır İstanbul Üniversitesi'nin yanısıra farklı üniversitelerdeki genç girişimcileri yetiştirmekle kalmayıp onların projelerine doğrudan destek veren bir ''Sosyal Girişimci''dir. Yüze yakın ülkede çalışmalar yaptığı bilinen Tanfer Dinler, Uzakdoğu ülkelerindeki deneyimlerinin ışığında hizmet veren bir ''Düşünce Yönetmeni''dir.

 

Farkındalık ve düşünce yönetimi, etkin kişisel yönetim ve liderlik konularında şirketlere eğitim vermektedir. İnsanların yanısıra bitkileri ve hayvanları da yetiştiren ''Çiftçi'' Dinler; köy köy dolaşarak yarattığı kolektif bilinçle çiftçiler ve köy kadınları için katılımcı projeleri hazırlamakta ve yaşama geçirmektedir. Dinler AB ülkelerinde eşdeğeri olmayan Tarım Sigortaları Havuzu TARSİM'in yasa hazırlayıcısı, sistem kurucusu, isim babası ve mimarıdır. Mevcut edinimlerinin tamamını eşiyle birlikte kırk yıldır yürüttüğü köy çocukları eğitim projesi için kullanan Dinler, binlerce köy çocuğunun yaşama tutunmasında da anlamlı bir rol üstlenmiştir.